En del af Watch Medier

AgriWatchonsdag8. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Industri
  • Andelsselskaber
  • Teknologi
  • Landbrug
  • Politik
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Industri
  • Andelsselskaber
  • Teknologi
  • Landbrug
  • Politik
25.01.2021kl. 21.10

Minkavlere kan gøre comeback: 60 millioner kroner er sat af til dvaleordning

I en aftale til 18,8 milliarder kroner blev der 60 millioner kroner til de avlere, der forsøger et comeback. (opdateret)
Aftalen, der i alt ventes at koste mellem 15,5 og 18,8 milliarder kroner, indeholder en ordning til de minkavlere, der hellere vil genoplive deres erhverv end modtage en fuld erstatning. | Foto: René Schütze
Aftalen, der i alt ventes at koste mellem 15,5 og 18,8 milliarder kroner, indeholder en ordning til de minkavlere, der hellere vil genoplive deres erhverv end modtage en fuld erstatning. | Foto: René Schütze
af ritzau

(Opdateret kl. 22:44 med kommentarer fra fungerende finansminister Morten Bødskov og Venstres formand)

Hvis der er minkavlere, der ønsker at fortsætte, når forbuddet mod hold af mink udløber, bliver det muligt. Det fremgår af den aftale om erstatning til minkavlere, som er indgået af et flertal i Folketinget mandag aften.

Aftalen, der i alt ventes at koste mellem 15,5 og 18,8 milliarder kroner, indeholder en ordning til de minkavlere, der hellere vil genoplive deres erhverv end modtage en fuld erstatning.

Der er sat omkring 60 millioner kroner af til den dvaleordning.

På forhånd havde Dansk Folkeparti og Konservative ønsket en dvaleordning, men begge partier forlod forhandlingerne i frustration over, at ordningen ikke var større end de 60 millioner kroner.

Konservatives forhandler, finansordfører Rasmus Jarlov, mener, at det faktisk har været med til at fordyre den samlede aftale, at man ikke har lavet en stærkere dvaleordning:

"Det er langt mere økonomisk fornuftigt at holde liv i den del af branchen, man kan, end at gøre erstatningen så stor som mulig," siger han.

"Vi ser det her som en aftale, der handler om at lukke minkerhvervet ned."

På forhånd havde Dansk Folkeparti og Konservative ønsket en dvaleordning, men begge partier forlod forhandlingerne i frustration over, at ordningen ikke var større end de 60 millioner kroner.

Det har samtidig fordyret den samlede aftale, fordi man så skal betale endnu mere i erstatning til de minkavlere, som lukker, mener Rasmus Jarlov.

Fungerende finansminister Morten Bødskov (S) lægger ikke skjul på, at han kun forventer, at "få procent" af minkavlerne vil bruge dvaleordningen. Derfor er der ikke brug for at afsætte mere end de 60 millioner kroner:

"Aftalen har hovedsageligt fokus på at betale erstatning til et erhverv, som jo de facto er blevet afviklet. Men det er klart, at hvis man vil tage chancen, så har man mulighed for det i en dvalemodel," siger Morten Bødskov.

Heller ikke Venstres formand, Jakob Ellemann-Jensen, spår en stor fremtid for minkavl i Danmark.

"Jeg forstår godt, at der er mennesker, der siger, at det her er vores livsværk. Det er vi ikke klar til at give op. De skal have mulighed for at fortsætte, og det giver vi dem mulighed for med denne aftale."

Tror du fortsat, at der er minkavl i Danmark om ti år med denne aftale?

"Det håber jeg på. Men det bliver ikke i den størrelsesorden, som vi havde indtil for nylig, hvor Danmark var verdensførende. Det har været et eksporterhverv, som jeg har været stolt af, men som er blevet slettet sådan der," siger Jakob Ellemann-Jensen og knipser med fingrene.

Dvaleordningen gælder i første omgang for 2021, hvorefter forbuddet mod hold af mink udløber.

Hvis forbuddet forlænges, vil aftalepartierne træde sammen og drøfte muligheden for at forlænge ordningen i yderligere et år.

Det er ifølge aftalen ikke muligt at forlænge aftalen med mere end et år. Hvis forbuddet forlænges herefter, tilbydes de avlere, der har taget imod dvaleordningen, fuld erstatning.

SF's fødevareordfører, Carl Valentin, glæder sig over, at dvaleordningen sikrer, at minkerhvervet vil blive meget begrænset i Danmark.

"Vi synes ikke, at minkavl er ordentligt dyrevelfærdsmæssigt. Derfor vil vi kæmpe videre for et forbud mod minkavl i Danmark," siger Carl Valentin.

Han nævner det som en af årsagerne til, at SF ikke har forladt forhandlingerne, selv om han mener, at aftalen samlet set er blevet for dyr.

Relaterede artikler:

  • Aftalen, der i alt ventes at koste mellem 15,5 og 18,8 milliarder kroner, indeholder en ordning til de minkavlere, der hellere vil genoplive deres erhverv end modtage en fuld erstatning. | Foto: René Schütze

    Minkavlere kan gøre comeback: 60 millioner kroner er sat af til dvaleordning

  • "Jeg er glad for, at vi efter vanskelige forhandlinger kan præsentere en god og bred aftale, som giver minkavlere og følgeerhverv en god mulighed for at komme videre," udtaler fødevareminister Rasmus Prehn (S) i en pressemeddelelse. | Foto: Casper Dalhoff/IND

    Flertal har indgået aftale om erstatning til minkavlere på op til 18,8 milliarder

  • Rasmus Jarlov, erhvervsordfører for Konservative. | Foto: Ritzau Scanpix/Mads Claus Rasmussen

    Utilstrækkelig dvaleordning får DF og Konservative til at forlade mink-forhandlinger

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Casper Dalhoff
Andelsselskaber

Thise: ”Det er ikke blevet mere sjovt at sælge økomælk de seneste måneder"

2023 tegner sig til at blive endnu et udfordrende år for økologiske mejerier som Thise. Mejeridirektør ser flere positive takter, men forventer langfra høje vækstrater.
  • Økologien er presset: Her er tallene bag den nedadgående kurve
  • Efter 30 år: Thise Mejeri skal have ny direktør

For abonnenter

Thomas Carstensen, direktør for råvarehandel hos Arla Foods. | Foto: ARLA
Andelsselskaber

Arla-direktør peger på den største usikkerhed for mælkeproducenter i år

For abonnenter

Foto: Peter Hove Olesen
Landbrug

Dansk grisebestand rammer laveste niveau i 25 år

For abonnenter

Foto: Torben Worsøe
Landbrug

L&F-viceformand tager to år mere i front for europæiske frøavlere

Foto: Thomas Borberg
Landbrug

Ministerium forudser dyk i amerikanske landmænds indkomst

For abonnenter

Foto: Agco / Pr
Industri

Global maskinkoncern slår rekord i slutspurt

For abonnenter

Læs også

Foto: Janus Engel
Landbrug

Svineanalytikere: Markedet forbliver usikkert i år

Efterspørgslen på svinekød er presset af stigende inflation og boomende lagre fra 2022, lyder det fra landbrugsbank. Genåbning af Kina giver muligheder, men også usikkerheder.

For abonnenter

Foto: Winfried Rothermel/AP/Ritzau Scanpix
Industri

Leverandør til Skare-koncernen handlede kun mod kontant betaling

De seneste uger op til konkurser faldt købelysten hos pålægsvirksomhederne i Skare-gruppen, melder stor slagterikoncern.

For abonnenter

Planen er, og har hele tiden været, at Agrointelli skal sælges inden for 1-3 år, fortæller Agrointellis adm. direktør Jens Brylle. Virksomheden er allerede i tæt dialog med flere interesserede, herunder en række af de store spillere i industrien, lyder det. Her ses Mogens Rüdiger, formand for virksomheden.
Teknologi

Robotvirksomhed sigter mod at blive solgt om få år

Agrointelli søger et tocifret millionbeløb i ny investorrunde med henblik på yderlige vækst inden et eventuelt frasalg om få år, fortæller adm. direktør. 

For abonnenter

Job

  • Adm. Direktør til SEGES Innovation p/s

  • BioNutria udvider og søger 4 ambitiøse og kompetente Agrarøkonomer eller Jordbrugsteknologer

  • Selvkørende og erfaren Supply Chain Planner søges til international FMCG-virksomhed

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Thise: ”Det er ikke blevet mere sjovt at sælge økomælk de seneste måneder" – 12.01
  • Ministerium forudser dyk i amerikanske landmænds indkomst – 11.30
  • Arla-direktør peger på den største usikkerhed for mælkeproducenter i år – 11.01
  • Priserne stiger atter på toneangivende mejeri-børs – 10.35
  • Global maskinkoncern slår rekord i slutspurt – 10.00
  • L&F-viceformand tager to år mere i front for europæiske frøavlere – 09.25
  • Dansk grisebestand rammer laveste niveau i 25 år – 08.30
  • Svineanalytikere: Markedet forbliver usikkert i år – 07.58
  • Naturfredningsforening: Forkert at undtage pesticider fra PFAS-forbud – 07.31
  • Robotvirksomhed sigter mod at blive solgt om få år – 06.51
  • Penge fra salg af pålægsfabrikker kan havne flere steder – 7. feb.
  • Leverandør til Skare-koncernen handlede kun mod kontant betaling – 7. feb.
  • Revisor reddede Skare fra konkurs - regning blev aldrig betalt – 7. feb.
  • Ornitologer forventer britisk bølge af fugleinfluenza – 7. feb.
  • Erfaren frø-direktør bliver ny formand for planteforædlingsselskab – 7. feb.
Flere nyheder

Job

  • Adm. Direktør til SEGES Innovation p/s

  • BioNutria udvider og søger 4 ambitiøse og kompetente Agrarøkonomer eller Jordbrugsteknologer

  • Selvkørende og erfaren Supply Chain Planner søges til international FMCG-virksomhed

Se flere jobs

Watch Job

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Business Analyst

  • Centerdirektør til Sønderborg

  • Endpoint Management Administrator

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Kolofon

AgriWatch
Søg

Sektioner

  • Industri
  • Andelsselskaber
  • Teknologi
  • Landbrug
  • Politik
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Dorte Stenbæk Bro

db@agriwatch.dk

Tlf.: 2298 3108

  • Om AgriWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 483

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 483

Job

Abonnement

Prøv AgriWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

agriwatch@infowatch.dk

Tlf.: 70 777 483

Læs mere om abonnement her

Adresse

AgriWatch

Mediebyen 3

8000 Aarhus C

Tlf.: 3330 8391

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © AgriWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
AgriWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge