
Herregården Steensgaard på Fyn ændrer i sin landbrugsforretning. Det økologiske landbrug har valgt at lukke sit private slagteri ned.
Ved årskiftet til 2021 er slagteriet på Steensgaard endegyldigt lukket ned, så der skal ikke længere slagtes dyr på Steensgaard.
Det oplyser Henrik Severin, der er ansat som daglig leder på Steensgaard, til Fyens Stiftstidende, som tilføjer, at slagteriet ikke er blevet brugt i en længere periode. Slagteriet har også været brugt til svin og fjerkræ-
Da herregårdens produktion var på højeste, havde bedriften ansat over 20 medarbejdere.
Steensgaard bliver dog forsat drevet økologisk, og der er også fortsat en økologisk kvægbesætning, der fremover bliver slagtet andetssteds. Herregården er ejet af Ann Møller Wiesinger.
Herregård præsenterer tocifret millionunderskud - egenkapital øges
Fransk start-up henter over en milliard kroner til insektfarm
Aarstidernes medstifter øjner stort potentiale for økologisk korn
Mere fra AgriWatch
Danfoss leverer bedre end forventet efter stærk afslutning på 2020
Selvom både salget og driftsindtjeningen i 2020 har taget et dyk nedad som følge af corioonakrisen, slutter Danfoss året med en fyldt ordrebog og leverer bedre end ventet. Koncernens division Power Solutions, der blandt andet leverer hydraulik til landbrugsmaskiner, var især ramt af coronapandemien.