EU-støtte får landmænd til at købe præcisionsteknologi

Den økonomiske støtte fra EU's landbrugsordning til præcisionslandbrug har fået danske landmænd til at investere i teknologien.
Næsten hver fjerde landmand benytter præcisionsteknologi i en eller anden form, viser en ny opgørelse fra Danmarks Statistik. Det er ofte på de store bedrifter, at præcisionsudstyret bruges. Mest udbredt er præcisionsstyring med RTK-GPS, som anvendes af 19. pct. af landmændene til mere præcis traktor- eller mejetærskerkørsel.
Modtag AgriWatchs nyhedsbrev gratis i tre uger!
Det fremgår også af tallene fra Danmarks Statistik, at præcisionsteknologien bruges på 57. pct. af det samlede landbrugsareal, hvilket EU-støtten har en stor andel i, fortæller planteavlskonsulent i LandboNord, Christian Søndergaard Christensen til Effektiv Landbrug.
"EU-støtten har været en succes i den forstand, at mange landmænd har søgt om penge til at købe udstyr. Mange har fået noget rigtig fint udstyr, som kan bruges rigtig godt i forhold til at spare på gødning og kemi og dermed penge, ligesom man også sparer miljøet for belastning," siger han.
I flere år har landbrugsstyrelsen kørt med EU-støttede bevillingspuljer til miljøvenlig præcisionsteknologi. Puljen var i 2018 på 112 mio. kr.
Ifølge effektivt Landbrug har styrelsen ikke tal på, hvor mange landmænd der har fået EU-tilskud til køb af udstyr.
Satellitbilleder skal kontrollere danske landmænd
Relaterede artikler:
60 pct. af landmænd bruger avanceret teknologi
For abonnenter
Flere danske landmænd dropper ploven
For abonnenter