Ukraine genoptager delvist eksport af fjerkræ til EU

For dele af Ukraine kommer der igen gang i eksporten af fjerkræ fra områder, der ikke har mærket sygdommen sidste slutningen af sidste år.
Foto: David Tanecek/AP/Ritzau Scanpix
Foto: David Tanecek/AP/Ritzau Scanpix

Der er godt nyt for dele af de ukrainske fjerkræindustri.

For landet har besluttet, at dele af fjerkræeksporten til EU kan genoptages. Eksporten blev suspenderet i december efter flere udbrud af fugleinfluenza.

Det skriver PoultryWorld.

Det sker fra områder, hvor der ikke er konstateret udbrud af fugleinfluenza siden december 2020. Salget af fjerkræ i EU er stort for Ukraine, idet landet står for omkring 25 pct. af andelen i EU.

Eksporten til EU faldt alene i januar med over 22 pct.  Flere lande har fortsat helt forbud mod fjerkræ fra Ukraine. Det er blandt andet Singapore, Marokko, Tunesien og Japan.

I 2020 voksede eksporten af fjerkræ i Ukraine med fire pct. til 430.000 ton heraf aftog EU omkring en fjerdedel.

Rusland fordoblede sin svineeksport i 2020

Prisen på eksportafgrøder er braget i vejret

Styrelse: Fugleinfluenza koster erhvervet 5 millioner kroner om ugen 

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også