Familielandbruget vil have jordudtagning af mindre arealer

Det er ikke alle landbrug, som har mulighed for jordudtagning med den nuværende aftale.
Det mener Familielandbruget under Landbrug & Fødevarer.
Derfor påpeger organisationen, at politikerne skal tænke andre løsninger ind i de nuværende klimaforhandlinger for landbruget.
"Den nuværende aftale er ikke optimal, hvis vi vil have det maksimale ud af indsatsen. Mange af Familielandbrugets medlemmer har få hektar lavbundsjord, som let ville kunne udtages og give en hurtig effekt, men i den nuværende aftale kan der kun laves udtagningsprojekter på mindst 10 hektar samlet," skriver formand for Familielandbruget Lone Andersen i et debatindlæg i Avisen Danmark.
Ifølge Lone Andersen bør det være muligt at udtage få hektar, fordi knap 20 procent af de kortlagte lavbundsarealer er mindre end 10 hektar. Den nuværende aftale kan på den måde være med til at ekskludere mange velvillige landmænd fra at bidrage til den vigtige jordudtagning, mener Lone Andersen og Familielandbruget.
Landbrug & Fødevarer vil have mere restriktiv lovgivning for udenlandske jordopkøbere
Relaterede artikler:
EU's nye økologiforordning uskudt
For abonnenter