Investeringsselskab med landbrugsrødder vil investere 215 millioner i biogasanlæg

Biogasselskabet Danish Bio Commodities vil give den gas med investeringerne de kommende år.
Selskabet er stiftet af grovvareselskabet Vestjyllands Andel sammen med Jysk Energi og Langfristet Erhvervsfinansiering, og trioen har givet hinanden tilsagn om at investere 215 mio. kr. i danske biogasanlæg gennem selskabet DBC Invest.
Det oplyser Vestjyllands Andel i en pressemeddelelse.
Nystiftet virksomhed vil erobre "uopdyrket" marked for biogasanlæg
"Det er vigtigt for os, at kreditten for den grønne omstilling tilfalder dem, der leverer den - nemlig landbruget. Derfor glæder vi os over, at vi med DBC Invest kan tilbyde de danske landmænd og biogasejere en kapitalstærk partner, som udover investering i og videreudvikling af anlæggene vil bidrage med en solid indsigt i landbrugs- og energisektoren," siger Steen Bitsch, adm. direktør i Vestjyllands Andel, i meddelelsen.
DBC Invest har ambitioner om at erhverve en ejerandel på mellem 30 og 49 pct. i hvert enkelt biogasanlæg, som selskabet investerer i.
Af meddelelsen fremgår det, at DBC Invest snart vil offentliggøre den første investering i et biogasanlæg.
Relaterede artikler:
Nyt selskab vil score på salg for biogasanlæg
For abonnenter