Maskinforhandler: "Store importører som CNH, Claas og Agco tjener masser af penge, men os forhandlere tjener ingen penge"

Den sjællandske maskinforhandler Sivertsen havde tilbagegang på bruttofortjeneste og overskud i seneste regnskabsår. Ifølge firmaets direktør og medejer, Hans Øbakke, fokuserer importører mest på markedsandele frem for, at forhandlere skal tjene penge.
Foto: PR-foto New Holland
Foto: PR-foto New Holland

New Holland-forhandleren Sivertsen, der har base i Roskilde, havde i sit for nyligt offentliggjorte regnskab en tilbagegang på bruttofortjeneste og bundlinje. Og ifølge firmaets direktør og medejer, Hans Øbakke, er der ikke meget hjælp at hente fra importørfirmaer i branchen.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også