Rentestigninger får landbrugsinvestor til skrue ned for blusset

Søren Rasmussen, der igennem flere af sine selskaber har investeret stort i landbrug, har på få år købt 1.600 hektar landbrugsjord i Danmark. Den høje rente får ham til at sætte farten ned for investeringerne, men han ser et stort potentiale i at producere mere energi og færre fødevarer på den landbrugsjord, han opkøber.
Foto: Jens Dresling
Foto: Jens Dresling

Store rentestigninger får landbrugsinvestor og storbonde Søren Rasmussen til at skrue ned for investeringerne i landbrugsjord.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også






Jord og handler med landbrugsejendomme til en værdi på over 5 mio. kr registreres i listen, når de bliver tinglyst. | Foto: Aleksander Klug

Her er de seneste landbrugshandler

For abonnenter