Svineavler frygter lavere EU-støtte: "Lige nu kan det ikke hænge sammen uden"

På et ekstraordinært topmøde i Bruxelles forhandles blandt andet landbrugsstøtten. Svineavler frygter for en nedskæring, da hans bedrift afhænger af støtten.
Foto: Thomas Borberg
Foto: Thomas Borberg

Svineavler Hans Christian Gæmelke holder et skarpt øje med det ekstraordinære EU-topmøde, som foregår lige nu.

Her forhandles unionens budgetramme, hvor der er lagt op til besparelser på landbrugsposten, og en eventuel nedskæring vil have store konsekvenser for svineavleren, skriver DR.

Hans Christian Gæmelke får omkring 1.900-2.000 kroner i støtte per hektar, han dyrker. Ud af en fortjeneste på 6.000 kroner, er det en tredjedel, der er EU-støtte.

"Lige nu kan det ikke hænge sammen uden støtte, selvom jeg gerne vil af med den," siger Hans Christian Gæmelke til DR.

I det seneste udspil er 30 pct. af budgetrammen øremærket landbrugsstøtten, som i dag ligger på 36 pct. af de 8.200 mia. kr.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også