A.P. Møller-fond køber sig ind i stort kornselskab

Kapitalfonden A.P. Møller Capital har haft tegnebogen oppe for at købe sig ind i et afrikansk kornselskab.
Således har kapitalfonden købt 49 pct. af aktierne i marokkanske Mass Céréales al Maghreb (MCM) for et unavngivent beløb, skriver Børsen.
MCM tilbyder logistik- og lagerløsninger til handlen med landbrugsvarer, som bliver importeret til Marokko, men kapitalfonden har større ambitioner med selskabet.
"I dag håndterer MCM over halvdelen af al korn, som bliver importeret i Marokko, og ambitionen er at udvide og blive et vigtigt selskab indenfor logistik til håndtering af afgrøder i flere lande i Afrika," siger adm. direktør for A.P. Møller Capital, Kim Fejfer, i en pressemeddelelse.
Kapitalfonden blev etableret i 2017 og har til formål at investere i forskellige projekter i Afrika.
Relaterede artikler:
Arla sælger nedlagt mejeri for trecifret millionbeløb
For abonnenter