Familien Rauff betaler over 120 millioner for fynske Eskelund

Det er en samlet investering på mindst 129 mio. kr., som Niels Rauff og sønnen Mads Rauff laver i svinebedriften Eskelund.
Foto: PR-foto Eskelund
Foto: PR-foto Eskelund

Familien Rauff må hoste op med mindst 129 mio. kr. for købet af svinebedriften Eskelund.

Det skriver Landbrugsavisen, der har kigget i tinglysningsoplysningerne og skødet for ejendommen.

Avisen har forsøgt at få bekræftet oplysningerne hos Mads Rauff, der ikke vil kommentere det. Det samme gælder direktør i Eskelund Morten Jørgensen, der dog siger til mediet.

"Jeg kan ikke kommentere på den samlede pris, men der er ikke tale om det fulde beløb. Ud over det tinglyste, kommer der også prisen for maskinparken, besætningen, beholdninger samt løsøre", fortæller han.

Det er familien Lerche-Simonsen, der har solgt bedriften med 1000 hektar og en svineproduktion, der årligt kan producere 100.000 grise fra 10-110 kg.

Lensgreve Bendt Wedell har dog efterfølgende købt en del af bedriftens landbrugsjord af familien Rauff.

Lensgreve køber halvdelen af jorden ved stort landbrug

Stor svineproducent køber en af Danmarks største bedrifter

Fynsk landbrugskoncern ramt af tørke i Slovakiet og negativ renteswap 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også