
Statsministerens melding om at lukke store dele af landet ned, har sendt virksomheder ud i mange overvejelser. Onsdag aften melder slagterikoncernen Danish Crown, at både slagtninger og produktion i koncernen fortsætter i vides mulige omfang.
"Vi forventer at slagte som planlagt resten af ugen og vil senest fredag informere om planerne for de kommende to uger. Danish Crown er en af de virksomheder, der har en samfundsopgave i forhold til at sikre, at der er varer i butikkerne. Det vil vi gøre på ansvarlig vis både i forhold til alle medarbejdere i produktionen, i vores administration og ikke mindst vores ejere, de danske landmænd," skriver selskabet i en meddelelse.
Også Arla forventer at kunne fortsætte produktionen med uændret styrke.
"Det er vigtigt at sige, som statsministeren sagde, at fødevareproduktionen fortsætter. Det vil sige, at vi er lige nu i gang med at sikre, at vores fødevareproduktion og logistik kan fortsætte som hidtil," siger Åse Andersson, pressechef hos Arla, til AgriWatch.
"Det praktiske kan jeg ikke give detaljer om på nuværende tidspunkt, men vores produktion kommer til at fortsætte," siger hun.
Landbrug & Fødevarer maner til ro: Hverken grund til panik eller hamstring